الوان رنگ افروز فرنام
گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 1398/11/06 - 12:38 كد :31
چرخه رنگ


چرخه رنگ

دایره رنگ اصلی و ابتدایی که دایره رنگ سنتی در هنرهای تجسمی به شمار می‌رود از ۳ رنگ آبی، قرمز و زرد تشکیل‌شده است. سر آیزاک نیوتون (Sir Isaac Newton) در سال ۱۶۶۶ اولین دایره‌ی رنگ را به وجود آورد. در مورد چیدمان رنگ‌ها در این دایره اختلاف نظرهایی وجود دارد اما در حقیقت هر دایره رنگی که ترتیب منطقی رنگ‌های خالص را رعایت کرده باشد درست و قابل استفاده است. در این دایره چند دسته رنگ قرار می‌گیرند که در دسته‌بندی‌های زیر آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

رنگ‌های اصلی (primary colors)

دسته‌ی اول رنگ‌های قرمز و زرد و آبی هستند که آن‌ها را با نام رنگ‌های اصلی می‌شناسیم زیرا دانه‌های رنگی تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها از ترکیب هیچ رنگ دیگری به وجود نیامده است. همچنین تمام‌ رنگ‌های دیگر این دایره از ترکیب تناژهای مختلف این ۳ رنگ با هم به دست می‌آیند.

 

رنگ‌های فرعی (secondary colors)

دسته دوم را با نام رنگ‌های فرعی یا ثانویه می‌شناسیم که شامل رنگ‌های سبز و نارنجی و بنفش هستند که از ترکیب رنگ‌های اصلی با یکدیگر به وجود آمده‌اند، رنگ‌های ثانویه در دایره‌ی رنگ بین دو رنگ تشکیل دهنده‌ی خود قرار می‌گیرند.

 

رنگ‌های ترکیبی (tertiary colors)

 

دسته‌ی سوم رنگ‌های ترکیبی هستند که از ترکیب یک رنگ اصلی با یک رنگ فرعی به وجود می‌آیند. مانند قرمز-بنفش، زرد-سبز، زرد-نارنجی


روش های ترکیب رنگ های گرم و سرد:

در یک دسته‌بندی دیگر رنگ‌ها به ۳ دسته با نام‌های گرم، سرد و خنثی شناخته می‌شوند؛ اما منظور از هرکدام چیست؟

خانواده‌ی رنگ‌های گرم، شامل رنگ‌هایی مثل قرمز، زرد و نارنجی است. این رنگ‌ها سراسر شور و حرارت‌اند. حس جنبش و تحرک را در ما برمی‌انگیزند یادآور شعله‌های آتش و تداعی‌کننده‌ی گرما و حرارت آتش هستند؛ و یا مانند رنگ زرد، آفتاب گرم تابستان را به تصویر می‌کشند.


 

رنگ های گرم باعث ایجاد حس شور و هیجان و عشق و حرارت میشوند!رنگ قرمز تاثیر زیادی بر ایجاد حس خشم دارد.


رنگ‌های سرد اما سراسر آرامش و سکون هستند. رنگ‌هایی مثل آبی و سبز و بنفش. آبی تداعی‌کننده‌ی آسمان و آب و سبز هم نمادی از طبیعت و عناصر موجود در آن! به‌طورکلی رنگ‌های سرد حس سرما و آرامش ایجاد می‌کنند. ثابت‌شده است افراد در اتاقی که در آن از رنگ‌های سرد استفاده‌شده دمای کمتری را احساس می‌کنند هرچند واقعاً این‌گونه نباشد! رنگ‌ها این‌چنین تأثیرات عمیقی دارند.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


رنگ های سرد نماد نظم و صلح و آرامش اند.رنگ آبی کاهش دهنده ی ضربان قلب و ضد اشتهاست.کسانی که رژیم کاهش وزن دارند میتوانند از ظروف یا رومیزی هایی با رنگ آبی استفاده کنند.

دسته‌ی آخر رنگ‌های خنثی هستند که شامل رنگ‌هایی مثل سفید، مشکی و خاکستری هستند.


ایجاد رنگ‌های گرم:

همان‌طور که گفتیم رنگ‌های اصلی عبارت‌اند از زرد و آبی و قرمز که رنگ‌های زرد و قرمز جزء خانواده رنگ‌های گرم به شمار می‌روند. با ترکیب این دو رنگ میتوان یکی دیگر از رنگ های گرم را ایجاد کرد :

زرد + قرمز = نارنجی

اما رنگ نارنجی طیف‌های متفاوتی دارد و با توجه به نسبت رنگ‌های استفاده‌شده در ترکیب، تغییر می‌کند، مثلاً رنگ قرمز- نارنجی در ترکیب خود قرمز ِ بیشتر و زردِ کمتر دارد و یا رنگ  زرد-نارنجی دارای زردِ بیشتر و قرمزِ کمتر است.

بااینکه سبز، جزء رنگ‌های سرد به‌حساب می‌آید اما همان‌طور که در چرخه‌ی رنگ مشاهده کردید می‌توان با ترکیب کردن آن بارنگ زرد، رنگ  زرد- سبز را ساخت که جز رنگ‌های گرم به شمار می‌رود.

 

سبز + زرد = سبز-زرد


ایجاد رنگ‌های سرد

برای ساخت رنگ‌های سرد هم می‌توان با توجه به چرخه‌ی رنگ عمل کرد، رنگ آبی اصلی‌ترین رنگ این خانواده است و خود، طیف‌های متفاوتی دارد. از ترکیب این رنگ با رنگ های خنثی میتوان طیف های مختلف رنگ آبی را ساخت. از ترکیب رنگ آبی با رنگ قرمز رنگ بنفش به دست می آید. بنفش هم مثل رنگ‌های دیگر طیف‌های گسترده‌ای دارد و هرقدر میزان آبی استفاده‌شده در آن بیشتر باشد سردی  آن بیشتر می‌شود و برعکس با اضافه کردن قرمزِ بیشتر می‌توان گرمای آن را زیاد کرد.

آبی + قرمز = بنفش

از ترکیب رنگ آبی با رنگ های فرعی نیز میتوان رنگ های جدیدی ساخت. برای مثال :

آبی + سبز = آبی-سبز

این رنگ نوعی آبی متمایل به سبز است و جزء خانواده ی رنگ های سرد است.

 

مطالبی که عنوان کردیم اصول اولیه‌ی ترکیب رنگ نقاشی و یا ترکیب رنگ نقاشی ساختمان هستند، اما رنگ‌ها دنیای بزرگ‌تر و پیچیده‌تری دارند و به مواردی که عنوان کردیم محدود نمی‌شوند، با ترکیب کردن رنگ‌ها بارنگ‌های خنثی و یا ترکیب کردن چند رنگ باهم می‌توان رنگ‌های جدید و جذاب ساخت و در تمام آن‌ها با به‌کارگیری درست و اصولی چرخه‌ی رنگ می‌توان به ترکیب‌های دلخواه رسید.