الوان رنگ افروز فرنام
گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 1398/10/22 - 13:09 كد :22
رنگ نمای ساختمانی

نمای ساختمان

به جرات می‌توان گفت که رنگ آمیزی نما یکی از مهم‌ترین اصول در گذاشتن یک تصویر درست از نمای یک شهر بوده مخصوصا که در انتخاب آن بتوانیم به نکاتی همچون هماهنگی آن با نماهای اطراف دقت کنیم زیرا نماهای ساختمان در حالت کلی تاثیر به سزایی بر محیط کلی یک شهر و ذهن یک شهروند، گردشگر، مسافر و... می‌گذارد.
از جهتی دیگر طبق تحقیقات رنگ نما و نقاشی نما یک ساختمان می‌تواند تاثیر به سزایی بر روحیه ساکنان همان آپارتمان یا ساختمان نیز بگذارد. طبق تحقیقات انجام شده اکثر افرادی که از زندگی خود در یک ساختمان یا آپارتمان راضی هستند در بیشتر اوقات اکثرا در خصوص نمای ساختمانشان صحبت می‌کنند و در طرف مقابل اکثر افرادی که از زندگی قبلی خود در یک آپارتمان راضی نبوده بخش عمد‌های از این دلیل را نمای ساختمان خود دانسته ‌اند. پس با توجه به مسئله ذکر شده بهتر است پیش از هر چیزی به نمای ساختمان‌ یا آپارتمانمان اهمیت ویژه‌ای بدهیم.

 

به طور خلاصه اگر بخواهیم توضیحی در خصوص رنگ نما بدهیم باید گفت که رنگ نما، رنگی ضد آب که بیشتر بر پایه اکریلیک بوده که با افزوده شده و ترکیب با افزودنی‌های سیلیکونی ساختار و شکلی مناسبی برای استفاده در نما پیدا می‌کند. از جهتی دیگر رنگ‌ نما به عنوان آخرین لایه تزئینی نمای ساختمان در کنار جنبه ظاهری، عایقی مناسبی برای جلوگیری از خروج حرارت از طریق دیوار و محافظت از آن در مقابل رطوبت است. همچنین رنگ نما به سطوح اجازه تنفس داده و به راحتی نیز بر روی رنگ‌های قدیمی استفاده شده در نما قابل اجرا است.


از جهتی دیگر شاهد رنگ های نمای عایق رطوبت هستیم این نوع خاص از رنگ‌های نما برای محافظت، مقاومت و پایداری کامل از نما در مقابل باران های مداوم و رطوبت هوا تهیه شده است و بسیار مناسب محیط‌ های با شرایط جوی مرطوب همچون شمال کشورمان است. طبق تحقیقات اگر به شکل صحیحی از این رنگ در نمای شما استفاده شود، نمای ساختمان و آپارتمان شما حداقل تا 10 تا 15 سال در برابر عوامل جوی گوناگونی همچون باران مقاوم و عایق است.
نکته‌ای که باید دقت داشته باشید این است که رنگ نمای ساختمان باید به شکلی اصولی، دقیق و در عین حال صحیح اجرا شود و از جهتی همان طور که از نام رنگ نمای ساختمان نمایان است این رنگ ها کاملا مختص به نما و نقاشی نما هستند پس در استفاده از آن‌ها دقت داشته باشید.
متاسفانه در کشور ما ایران در اکثر نقاط به دلیل این که رنگ آمیزی نمای ساختمان ها از رنگ های نامرغوب و توسط افراد مبتدی و به شکل غیر اصولی انجام می‌شود در اکثر اوقات نگاه کردن به نمای یک ساختمان بلند باعث ایجاد یک حس ناخوشایند می‌شود.