الوان رنگ افروز فرنام

پوشش های کف


کفپوش، پوششی برای کف ساختمان است که آن را در برابر عوامل مختلف محافظت نموده و منجر به زیباتر شدن آن می گردد. کفپوش ها قابل استفاده در تمام مکان ها از جمله منازل، ادارات، مراکز صنعتی و بهداشتی، ورزشگاه ها و … هستند و در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند. کفپوشی که برای ساختمان های اداری استفاده می گردد مسلماً با کفپوش مراکز صنعتی متفاوت است. کفپوش مراکز صنعتی و کارخانه ها بیشتر در معرض مواد شیمیایی و اسیدی قرار دارد، از این رو باید از مقاومت لازم در برابر خوردگی، آتش، سائیدگی، رطوبت و … برخوردار باشد. کفپوش های صنعتی سطحی صاف و بدون خلل و فرج دارند، از این رو آب و مواد اسیدی یا بازی نمی توانند درون آن ها نفوذ کنند و به آن آسیب رسانند. کفپوش های صنعتی از متریال های مختلف ساخته می شوند و هر کدام برای مکانی خاص مناسب هستند. از جمله این کفپوش ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

کفپوش اپوکسی ضد اسید

کفپوش اپوکسی برای سطوحی که مدام در معرض مواد شیمیایی قرار دارند مناسب ترین گزینه است زیرا مقاومت مکانیکی و شیمیایی آن بسیار بالاست. اگر بر روی این نوع کفپوش آلاینده ها و مواد خورنده ریخته شوند به هیچ عنوان آسیب نخواهد دید زیرا سطح این کفپوش صاف بوده و امکان نفوذ مواد مختلف در آن وجود ندارد. کفپوش های صنعتی اپوکسی مقاوم در برابر اسید و باز با توجه به دمای محیط و نوع اسید برای مکان های مورد نظر ساخته می شوند. مقاومت حرارتی این کفپوش ها بالاست و در محیط هایی که دمای بالایی دارند قابل استفاده هستند.

 کفپوش اپوکسی هوشمند

کفپوش اپوکسی هوشمند قابل استفاده در شرایط مختلف آب و هوایی است و اگر در شرایط نامساعد قرار گیرد دچار آسیب نخواهد شد. این کفپوش ها با استفاده از رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمین ساخته می شوند و برای مکان های صنعتی مختلف قابل استفاده هستند. کفپوش هایی که اخیراً تولید شده اند دارای روکش اپوکسی سیلیکا که نوعی پوشش نانوکامپوزیتی است می باشند و مقاومت آن ها در مقایسه با کفپوش های معمولی اپوکسی بالاتر است. وجود نانو ذرات سیلیس در این کفپوش آن را در برابر سائیدگی بسیار مقاوم کرده است.

کفپوش پلی یورتان

کفپوش صنعتی پلی یورتان از جمله کفپوش هایی است که علاوه بر اینکه در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، برای پوشش کف پارکینگ های بزرگ و چند طبقه نیز کاربرد دارد. این کفپوش سطحی یکپارچه و وزنی بسیار سبک دارد و عمر آن طولانی است. از دیگر ویژگی های کفپوش پلی یورتان می توان به مقاومت آن در برابر سرخوردگی، لغزندگی، مواد شیمیایی، رطوبت و اشعه ماوراء بنفش خورشید اشاره نمود. هزینه کفپوش پلی یورتان بالاست، از این رو در مکان های روباز که احتمال سائیدگی سطح بالاست مورد استفاده قرار نمی گیرد. در کل می توان گفت کفپوش صنعتی پلی یورتان به دلیل مقاومت شیمیایی و مکانیکی بالا قابل استفاده برای سطوحی که در معرض تنش، ضربه و سایش قرار دارند می باشد.

کفپوش پلی وینیل کلراید

از این نوع کفپوش ها اصولاً در سالن های ورزشی استفاده می شود. پلی وینیل کلراید که امروزه با نام پی وی سی شناخته شده از قابلیت های منحصر بفردی برخوردار است که باعث شده از آن در تولید کفپوش استفاده شود. کفپوش پی وی سی دارای خاصیت ارتجاعی است و بسیار منطعف می باشد. این کفپوش در برابر نفوذ آب و رطوبت، حرارت بالا، سایش، جذب آلودگی و … مقاومت لازم را دارد و عمر آن طولانی است.

کفپوش آنتی الکترواستاتیک

کفپوش آنتی الکترواستاتیک نوعی کفپوش است که از قابلیت انتقال الکتریسیته ساکن برخوردار می باشد. در واقع الکتریسیته ساکن از طریق این کفپوش به چاه ارت هدایت می شود، در نتیجه از ایجاد جرقه ممانعت می گردد. این کفپوش به دلیل بالا بودن مقاومت مکانیکی، حرارتی و شیمیایی طول عمر بالایی دارد و دچار آسیب نمی شود. کفپوش آنتی الکترواستاتیک در مکان هایی که تجهیزات الکتریکی در آن ها قرار گرفته و یا بیمارستان ها قابل استفاده است.

کفپوش ضد گرد و غبار

کفپوش ضد گرد و غبار که به کفپوش آنتی داست معروف است دارای سطحی یکپارچه و صاف است و مقاومت آن در برابر سائیدگی و فشار بالا می باشد. این کفپوش ها را می توان به راحتی شست و آن ها را استریل کرد. از ویژگی های بارز کفپوش ضد گرد و غبار می توان به خاصیت مکانیکی و شیمیایی بسیار بالا، چسبندگی مناسب, عدم وجود خلل و فرج، قابلیت ضد عفونی کردن و عدم جذب گرد و غبار اشاره نمود. در مکان هایی نظیر کارخانه های تولید لبنیات، مرغداری ها، صنایع خودروسازی، سردخانه ها و سایر مکان ها از این کفپوش استفاده می شود.

کفپوش اپوکسی قابل انعطاف

کفپوش اپوکسی انعطاف پذیر از خاصیت الاستیسیته برخوردار است و برای مکان هایی که در معرض ضربه و ارتعاشات شدید قرار می گیرند گزینه ای بسیار مناسب است. این کفپوش مقاومت بسیار بالایی در برابر انقباض و انبساط دارد و به خوبی به سطح مورد نظر می چسبد. کفپوش اپوکسی فلکسیبل برای پر نمودن درزهای انبساط و انقباض و پوشش سطحی که عدم لرزش در آن بسیار مهم است قابل استفاده است.

کفپوش رزینی

کفپوش صنعتی رزینی از جمله کفپوش هایی است که به شکل مایع مورد استفاده قرار می گیرد. این کفپوش به صورت دو جزئی است و در مکان مورد نظر دو جزء با هم مخلوط شده و بر روی سطح ریخته می شود. دارا بودن سطح صاف و یکپارچه، مقاومت بسیار بالای مکانیکی، استحکام در برابر سایش و خراش، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و خاصیت آنتی باکتریال از جمله ویژگی های بارز این محصول است. کفپوش رزینی قابل اجرا بر روی انواع سطح از جمله سطوح بتنی، سنگی، سرامیکی و … می باشد.