الوان رنگ افروز فرنام


 

انواع رنگ ساختمانی

رنگ از جمله متریال های کاربردی در صنعت ساختمان سازی است که برای مصارف گوناکون مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی رنگ ها به دو دسته قابل شستشو و غیر قابل شستشو تقسیم می شوند و هر کدام ویژگی های منحصر بفرد خود را دارا می باشند. رنگ های روغنی و اکریلیک قابل شستشو و رنگ های پلاستیکی غیر قابل شستشو هستند. رنگ هایی که از قابلیت شستشو برخوردار نیستند اگر لکه یا آلودگی بر روی آنها ایجاد شود نمی توان آنها را به راحتی پاک نمود. اصولاً این رنگ ها برای سقف مورد استفاده قرار می گیرند زیرا سقف به نسبت سایر مکان ها کمتر در معرض لکه و آلودگی قرار می گیرد. در مقابل رنگ های قابل شستشو برای رنگ آمیزی درب، چهارچوب درب و دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ نقش مهمی در زیبایی ساختمان ایفا می کند و نمای آن را دگرگون می می سازد. رنگ های مختلفی در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. در این نوشته از ساختمانچی قصد داریم به معرفی انواع رنگ بپردازیم تا با آگاهی از آنها رنگ مورد نظر خود را راحت تر انتخاب نمائید. با ما همراه باشید.

رنگ پلاستیکی

رنگ های پلاستیکی یا امولسیونی از غلظت بالایی برخوردار هستند و اصولاً برای پوشش سقف مورد استفاده قرار می گیرند زیرا به نسبت رنگ روغنی مناسب تر می باشند. این رنگ به راحتی روی سطح پخش نمی شود زیرا غلظت بالایی دارد و بیشتر اوقات رد قلمو یا رول بر سقف نمایان است. ماده اصلی رنگ پلاستیکی لاتکس است. این رنگ ها در دو نوع پلاستیکی و نیمه پلاستیکی تولید و به بازار عرضه می شوند. قیمت رنگ نیمه پلاستیکی در مقایسه با رنگ پلاستیکی کمتر است و سرعت اجرای آن بالاتر می باشد. این رنگ ظاهری بسیار شیک به سطوح می بخشد و قابل اجرا با غلتک است. رنگ آمیزی دیوار با قلمو منجر به ایجاد رد قلمو می شود، از این رو اکثر افراد در صورت استفاده از رنگ پلاستیکی، غلتک یا اسپری به کار می برند تا سطحی زیبا و یکدست ایجاد نمایند. این رنگ ها بدون بو بوده و در مدت زمان بسیار کوتاهی خشک می شوند.

رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک از با کیفیت ترین رزین های که بر پایه آب هستند ساخته می شود و به نسبت رنگ های روغنی سریع تر خشک می شود. این رنگ هم برای رنگ آمیزی نمای خارجی و هم سطوح داخلی به کار می رود. این رنگ ها به دلیل خاصیت ارتجاعی و کشسانی خود مقاومت بالایی در برابر ترک های سطحی دارند و اگر لکه یا آلودگی بر روی آنها ایجاد شود به راحتی پاک می شود. رنگ اکریلیک از قابلیت شستشو برخوردار است و رنگی مقاوم و با کیفیت محسوب می شود. رنگ آمیزی با این رنگ بسیار آسان است و در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد. رنگ های اکریلیک برای محیط زیست و سلامتی انسان خطری ندارند، از این رو با خیالی آسوده می توان از آنها در داخل یا خارج ساختمان بر روی سطوح آجری، چوبی، گچی و … استفاده نمود. این رنگ ها به راحتی با آب رقیق می شوند و یک پوشش عالی برای سطح ایجاد می کنند که آن را در برابر عواملی نظیر ساییدگی، نور آفتاب، گرد و غبار محافظت می کند.

رنگ روغنی

رنگ روغنی برای پوشش دیوار داخلی اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگ از قابلیت تمیزکاری برخوردار است و در صورت زیرسازی مناسب طول عمر بالایی دارد. استفاده از مواد شیمیایی در تولید، این محصول را در برابر عوامل مختلف نظیر گرما سرما، رطوبت و … بالا برده و آن را به پوششی مناسب برای انواع سطوح حتی سطوح فلزی تبدیل کرده است. این رنگ قابل شستشو است و در طیف های گوناگون به بازار عرضه می شود. برخلاف بوی نامطبوع و مضر بودن مواد شیمیایی موجود در این رنگ، رنگ روغنی جلوه ای بسیار زیبا و جذاب به سطوح می بخشد. وجود مواد سمی در این رنگ ها احتمال حساسیت های پوستی و تنفسی را افزایش می دهد.

رنگ آستر

رنگ آستر به رنگی گفته می شود که برای زیرسازی رنگ آمیزی مورد استفاده قرار می گیرد. انجام یک زیرسازی مناسب می تواند کیفیت رنگ آمیزی لایه نهایی را بالا ببرد. زیبایی و کیفیت رنگ آمیزی وابسته به زیرسازی و بستر آن است، از این رو برای دستبابی به نتیجه بهتر از رنگ آستر استفاده می شود. رنگ آستر باعث می شود رنگ اصلی بهتر بچسبد و سایه رنگ های روی هم زده شده نمایان نشود. این رنگ شفاف و در واقع بدون رنگ است و با قدرت چسبندگی بسیار عالی به داخل مصالح ساختمانی نفوذ می کند. مدت زمانی که برای خشک شدن رنگ آستر لازم است حداکثر نیم ساعت می باشد.

رنگ جلا

رنگ جلا یا وارنیش همانطور که از نامش پیداست برای جلا دادن به سطوح به کار می رود. برای ایجاد لایه ای محافظ برای سطوحی مانند پارکت یا کمدهای دیواری از این رنگ استفاده می شود. رنگ جلا وقتی در معرض هوا قرار می گیرد خیلی زود خشک می شود و برق خاصی به سطوح می بخشد. این نوع رنگ دارای درجه های مختلف با میزان شفافیت متفاوت است.